Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO nedir gibi bir arama yapmaktaysanız , bu kavram Türkçe karşılığı olarak siyah şapka anlamına gelmektedir. Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak isteyen web sitesi sahiplerinin yasal olmayan yollar üzerinden bu uygulamayı yapması ve rakip sayfaların sıralamasını geriletmek amacı ile yapılan işlemlerdir. Bu tip durumlar karşısında Google tarafından web sitelerine ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Web sitelerinin yapmış olduğu bu çalışmalar sayfayı hızlı bir şekilde üst sıralara taşısa da uzun süreli kalıcılık sağlanamamaktadır.

Black Hat SEO Çeşitleri

Black Hat SEO çeşitleri, sistemi site dışı ve içi olmak üzere 2 ana grupta incelenmektedir. Site dışı SEO çalışmasında genellikle rakip sayfaların sıraları düşürülmeye ya da ön sıralara çıkmaya çalışılmaktadır. Bu durum da çeşitli sitelerden bir takım anahtar kelimeler veya farklı kelimeler yerleştirilerek binlerce bağlantı gönderdikten sonra, sayfanın büyük cezaya çarptırılması işlemidir. Site içi SEO da ana sayfada herhangi bir gereksinim duyulmadan çok fazla bağlantı kurma durumudur. Bu tip durumlarda çok fazla kullanılan etiket bulutları ile referans gösterilmiş olan sitenin anlamsız kod dizeleri ile dolmasına neden olmaktadır. Black Hot SEO nedir sorusunun cevabı ise rakip sitelerin üst sıralara çıkmak ya da üst sıralarda bulunan bir sayfanın ceza almasını sağlamak amacı ile oluşturduğu kötü amaçlı yazılım denebilir.

Black Hat SEO Kurtulma Yolları

Black Hot SEO nedir gibi konularda arama yapan ve bu tipsorunlar ile karşılaşan web sitesi sahiplerinin bu durum ile karşılaşması halinde yapabilecekleri bir takım çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalardan ilki site içerisinde bulunan kaynak kodu, bağlantılar, linkler ve çok uzun olan site linklerinin temizlenmesi gerekmektedir. Etiket bulutu olarak adlandırılan birbirinin benzeri veya aynı kelime öbeklerinin de en hızlı şekilde kaldırılması gerekmektedir. Aynı zamanda sayfa içerisinde özgün yazıların eklemesi yapılmalıdır. Site dışı Black Hot SEO da ise yapılması gereken tek bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem Google Search Console tarafından verilen bağlantıları reddet hizmetini kullanmaktır.